miercuri, 12 noiembrie 2008

Ziua Galatiului

Ieri a fost ziua Galatiului in Cupa Romaniei. Ambele echipe galatene ramase in competitie au jucat ieri, s-a dovedit a fi o zi cu ghinion insa pentru Galati. Ambele echipe galatene, Otelul Galati si Dunarea Galati au fost eliminate. Otelul Galati a fost eliminata de Unirea Urziceni dupa un penalty inventat de arbitru in ultimele minute ale partidei. Portarul Otelului Gribauskas a reusit sa respinga in prima faza, insa atacantul de la Urziceni a reusit sa revina si sa inscrie, astfel Otelul a pierdut cu scorul de 1-0 in meciul din optimile cupei disputat la Buzau. Cealalta echipa din Galati, Dunarea, a jucat impotriva lui Poli Timisoara care a batut-o cu 2-1. Poli Timisoara a facut un joc bun in prima repriza, si a reusit sa intre cu scorul de 2-0 la pauza. Imediat dupa pauza, fotbalistii de la mal de Dunare au reusit sa reduca foarte rapid diferenta, si sperantele in tabara Dunarii Galati cresteau, insa scorul a ramas 2-1 pana la final si Politehnica Timisoara a avansat in urmatoarea faza a cupei Romaniei.